KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W PŁOCKU
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Galeria ˇ Linki ˇ Kategorie Newsów ˇ Forum ˇ AKTUALNOŚCI ˇ ARCHIWUM ˇ Wtorek, Czerwiec 30, 2015
AKTUALNOŚCI
kronika wydarzeń
CYTAT
Ostatnie Artykuły
MSZA ŚWIĘTA 25 STYCZ...
DNI KULTURY CHRZEŚCI...
RÓŻA BEZ KOLCÓW
PROGRAM na MAJ 2014 r.
Protokoły z posiedze...
ARCHIWUM
Archiwum
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Linki
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM

Witamy
Witamy na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w życiu naszego Klubu!
DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ w PŁOCKU 2014

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Płocku

„Ducha nie gaście”

10-25 października 2014 r.

 

10 października (piątek)

godz. 19.00, Katedra – koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej, pod batutą Jakuba Chrenowicza w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika. 

 

 XIV Niedziela Papieska „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”

12 października

godz. 10.00, KatedraMsza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery, z okazji Niedzieli Papieskiej i diecezjalnej inauguracji roku akademickiego. Po Mszy św. złożenie kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II.

godz. 11.00, Opactwo Pobenedyktyńskie – otwarcie wystaw: „Św. Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” oraz „Kanonizacja Jana Pawła II, w obiektywie Jana Waćkowskiego”. Zaprasza Muzeum Diecezjalne.

godz. 12.00, Parafia św. Jakuba w Płocku-ImielicyXV Spotkanie Integracyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin „Zabawa i zawody sportowe – Wspólnie możemy więcej”. W programie: Msza św. i spotkanie integracyjne w hali sportowej „Borowiczki”. Zaprasza Parafia św. Jakuba Apostoła i Warsztat Terapii Zajęciowej.

godz. 19.00, Katedra – „Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” – koncert w ramach Płockie Koncerty Organowe, w wykonaniu Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyr. Anny Bramskiej, organy Wiktor Bramski.

 

 14 października (wtorek)

godz. 17.00, Siedziba „Civitas Christiana” przy ul. Kazimierza Wielkiego 11, lok. 21 – „Niezwykła przyjaźń Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły” - wykład wygłosi Łukasz Krzysztofka, pracownik naukowy UKSW w Warszawie. Zaprasza Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

 15 października ( środa)

godz. 18.45, Katedra – „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II i „Jeremiasz” Karola Wojtyły – fragmenty recytuje Marek Mokrowiecki, muzyka: „Canzona” Brass Quintet. Zaprasza Teatr Dramatyczny w Płocku.

 

 16 października (czwartek)

godz. 11.00Bieg Papieski - start od Plac Celebry - meta - pomnik św. Jana Pawła II przy katedrze. Organizator Akcja Katolicka Diecezji Płockiej.

godz. 18.00, Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6Spotkanie z Szymonem Hołownią. Zaprasza Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

 

18 października (sobota)

godz. 15.00, Wojewódzki Szpital Zespolony na Winiarach diecezjalne uroczystości ku czci św. Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia: godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. o. Pio; godz. 15.20 - prelekcja: „Św. Jan Paweł II i medycyna” – prof. Jerzy Woy-Wojciechowski (sala konferencyjna); godz. 16.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do kaplicy szpitalnej.

 

19 października (niedziela)

godz. 12.00, kościół św. Jana ChrzcicielaMsza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. wyjazd autokarowy do sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Tamie we Włocławku. Zaprasza Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku.

godz. 19.00, Katedra – koncert pt. „Ave Maria” z udziałem Doroty Lachowicz – solistki Warszawskiej Opery Kameralnej, Kwintetu Smyczkowego i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.

 

21 października (wtorek)

godz. 10.00, Siedziba HZPiT „Dzieci Płocka” przy ul. Jachowicza 34„Zwykli Niezwykli”. II Przegląd Etiud Teatralnych o świętych i błogosławionych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych diecezji płockiej. Zapraszają: Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej.

godz. 10.00, Stanisławówka – X Przedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej, dedykowany św. Janowi Pawłowi II, pod patronatem J.E. Biskupa Romana Marcinkowskiego. Zapraszają: dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 15, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej i proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki.

godz. 18.45, Katedra – Msza św. z okazji patronalnego święta Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Łukasza Ewangelisty.

 

23 października (czwartek)

godz. 17.00, Towarzystwo Naukowe Płockie, Plac Narutowicza 8 – Między wolnością a zniewoleniem. Dyskusja panelowa o polskich twarzach wolności. Zaprasza Sekcja Dialogu TNP.

 

24 października (piątek)

godz. 17.00, Opactwo Pobenedyktyńskie – spektakl „Księga Hioba”, w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. Zaprasza Klub Inteligencji Katolickiej.

godz. 18.00, Dom DarmstadtDziałdowo – Męczennicy wspierają nas swoją wiarą. Spotkanie z udziałem osób, które przeżyły były niemiecki obóz zagłady w Działdowie i ich rodzinami. Prowadzenie - ks. Kazimierz Kurek SDB. Zaprasza parafia św. Stanisława Kostki i POKiS.

 

25 października (sobota)

godz. 9.00, Orlen ArenaI Ogólnopolskie Forum Chrześcijańskie „Ekonomia sumienia”. Zapraszają Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Agape” i Polska Akademia Biznesu.

Dodane przez Waleria dnia październik 10 2014 22:29:54
142 Czytań Drukuj
PROGRAM na PAŹDZIERNIK 2014 r.

 

Dodane przez Waleria dnia wrzesień 06 2014 19:39:05
138 Czytań Drukuj
Program na WRZESIEŃ 2014 r.

 

Dodane przez Waleria dnia wrzesień 02 2014 23:45:41
146 Czytań Drukuj
POD OPIEKĄ KRÓLOWEJ MORZA

POD OPIEKĄ KRÓLOWEJ MORZA

Waleria Gordienko

Jak to wszystko poukładać? W tych dniach wspominamy 100. rocznicę rozpoczęcia straszliwej I wojny światowej i 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Jesteśmy świadkami i uczestnikami wielu nieszczęść – krwawe wojny i konflikty na świecie – właściwie to o nic, w których nikt nie odnosi zwycięstwa, a wszyscy przegrywają, tragiczne odejścia bliskich i znajomych - członków naszego Klubu, a ostatnio - młodych ludzi, dziennikarki Magdy Walewskiej-Randak, Księdza Piotra Błońskiego, dziennikarza i fotografa Dariusza Świtalskiego, synowej Pani Bożenny Przedpełskiej, do tego rajdy szaleńców samochodowych, dzieciobójstwa, katastrofy samolotów, wypadki, tragedie i zwykłe, nasze codzienne ludzkie przykrości… Jak to zrozumieć, jak się pogodzić, jak zaradzić i dlaczego? I gdzie w tym wszystkim jest Bóg? … 

Nad tym wszystkim – Ona, miłosierna i kochająca Matka, nasza Gwiazda Zaranna, Gwiazda Morza, Królowa Pokoju, Królowa Aniołów - niezawodna i współczująca. Ona czuła to samo, co my, jej serce krwawiło, przeżywając bezgranicznie okrutną śmierć własnego Syna, którego zabiły nasze złość, strach, pycha, zawiść, odrzucenie własnego człowieczeństwa i godności dziecka Bożego. Nasz Stwórca nie musiał ofiarować własnego Syna, lecz uznał, że Jego miłość do nas wymaga najwyższej ceny. „Tak umiłował świat”, umiłował każdego z nas z osobna, że nie mógł zostać obojętnym świadkiem naszej ludzkiej niedoli i łez, naszych grzechów. Z miłości stał się ich uczestnikiem, zszedł do tego grzesznego i okrutnego świata, oddał za nas życie – byśmy zrozumieli, jak wielką wartość ma miłość, byśmy nauczyli się współczuć, współodczuwać, byśmy obudzili swoją wrażliwość i zauważyli, że obok ktoś cierpi i nie ma oparcia, byśmy naśladowali Maryję poprzez udział w cierpieniu tych, którzy płaczą i nie znajdują pocieszenia. Ona stała pod Jego krzyżem i dziś stoi pod krzyżem każdego z nas, woła do naszych serc, Ona zawsze jest z nami, daje pocieszenie i utula w sercu. Ona chce, byśmy zaufali, jak ona, Bożemu Miłosierdziu i Bożej Miłości poprzez ciche „fiat” naszych serc, byśmy oddali Mu każdą chwilę naszego życia i potraktowali ją, jako jeszcze jedną szansę dla naszej miłości i wdzięczności. 

Dlatego nasza wędrówka do Sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie dała nam tak wiele – głęboką refleksję, poczucie nieustającej opieki, bezpieczeństwa, świadomość bliskości kogoś, kto nas kocha i ciągle się o nas troszczy. Dlatego morze tak bardzo do siebie przyciąga, że przypomina o Stwórcy, wieczności, nieskończoności Stworzenia. Dlatego poszukiwanie Boga i sensu życia każe udawać się w drogę, nie zatrzymywać się w bólu i iść dalej – mimo wszystko. 

Za nami kolejna pielgrzymka, kolejne dotknięcie Łaski i poczucia wspólnoty. Dziękujmy Bogu za taką możliwość, za nasze pielgrzymowanie, za oczy serca, które dostrzegają wielkość człowieka w jego dziełach – zachwycających sakralnych budowlach, zabytkach, zamkach, statkach i nowoczesnych osiągnięciach.  

Nie ustawajmy w drodze, módlmy się nieustannie o pokój na świecie, o pokój w naszych rodzinach i sercach, gdyż od tego wszystko się zaczyna, o pocieszenie dla płaczących, o zwycięstwo miłości nad śmiercią. Ufajmy Bogu, szukajmy Go, mimo cierpień i smutku, ufajmy miłości, idźmy dalej tą drogą, pomagając sobie nawzajem w niesieniu krzyży. 


  

   

  

  

  

 

Dodane przez Waleria dnia lipiec 28 2014 23:37:27
181 Czytań Drukuj
Zaproszenie do Zielonej Góry

 

Dodane przez Waleria dnia lipiec 22 2014 22:53:04
190 Czytań Drukuj
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Dodane przez Waleria dnia lipiec 12 2014 12:53:38
190 Czytań Drukuj
MSZA ŚWIĘTA 29 czerwca 2014 r.

 

 

  

 

 

  

 

    

 

 

 

 

 

 

   

Dodane przez Waleria dnia lipiec 01 2014 22:43:28
188 Czytań Drukuj
Program na LIPIEC i SIERPIEŃ 2014 r.

 

Dodane przez Waleria dnia czerwiec 29 2014 23:59:36
180 Czytań Drukuj
DZIĘKUJEMY GOSPODARZOM Z ŻYCHLINA

DZIĘKUJEMY GOSPODARZOM Z ŻYCHLINA!

Płocki KIK spotkał się z pielgrzymami z diecezji Łowickiej

To nie są wspomnienia. To się dzieje teraz: pielgrzymka do Włoch na zawsze zmieniła życie każdego z nas, a spotkanie i podróż ze Świętymi wciąż będą przynosić piękne owoce. Jednym z nich stało się spotkanie w Żychlinie, do którego zaprosili nas pielgrzymi z diecezji Łowickiej, nasi towarzysze i przyjaciele w wędrówce do Włoch. 

Bardzo serdecznie dziękujemy Gospodarzom spotkania, w szczególności Ks. Andrzejowi oraz Pani Jolancie za wspólną modlitwę, poczęstunek oraz wielką pracę nad powstaniem płyt ze zdzjęciami i filmem, który wspólnie obejrzeliśmy! Każdy z pielgrzymów otrzymał płyty z nagraniami, a do Płocka wróciliśmy wzbogaceni o jeszcze jedno piękne doświadczenie: kościół w Żychinie otoczony jest niezwykle pięknym różanym ogrodem, podobnym do mistycznej ścieżki łączącej ze świętymi Franciszkiem, Klarą i Ritą.

Ważne, by nasze pielgrzymkowe przeżycia nie pozostały jedynie jednorazowym wzruszeniem, cudowną lecz chwilową egzaltacją, przypadkowym, niechcianym otwarciem się serca, byśmy nie patrzyli na nasze życie z dystansem, jak na film, na którego fabułę nie mamy żadnego wpływu, co więcej: jakby nie miał nad nim władzy sam Bóg... Pielgrzymka udowodniła nam, jak piękne i wielkie rzeczy tak naprawdę stanowią sedno naszej osobowości i człowieczeństwa. Nie zasypujmy je popiołem tzw. "codzienności", znużenia i beznadziei, przecież tyle jeszcze przed nami, tak wiele łask i cudów przygotował dla nas Bóg, dla którego, jak już wiemy, nie ma nic niemożliwego, więc... być może, za rok znów On zaprosi nas na ścieżkę pielgrzymią - do kolejnych sanktuariów, na spotkanie ze Świętymi i Sobą samym.

Dziękujmy więc za spełnienie naszych próśb, za łaski i radość, za każdy dzień życia, za naszych najbliższych, módlmy również się za tych, którzy nie poznali Bożej miłości, przebaczajmy, prośmy o pokój i miłość dla wszystkich ludzi i nas samych. Ojcze, dla Jego bolesnej męki miej miłosiedzie dla nas i całego świata.  

   


   

   

   

  

  

  

 

Dodane przez Waleria dnia czerwiec 19 2014 23:24:26
218 Czytań Drukuj
PROGRAM na CZERWIEC 2014 r.

Dodane przez Waleria dnia maj 28 2014 00:10:33
Czytaj więcej ˇ 362 Czytań Drukuj
MAJOWE I CUDOWNA STUDNIA

MAJOWE I CUDOWNA STUDNIA

25 maja 2014 r. Żurawin

Miejsca, które wybiera Matka Boża na szczególne spotkania z człowiekiem, są zawsze niezwykłe. Nie da się tego ująć w słowach: czy to jakaś osobliwa bezbronność przyrody, zaczarowana w cienkich brzozach, czy to cisza i nieuchwytne poczucie szczęścia, zaplątane w wysokiej trawie, czy tajemnica objawienia, którą takie miejsca są naznaczone... Takim miejscem jest Żurawin - niewielka wieś, w której od wieków znajduje się kościół z obrazem Matki Boskiej Żurawińskiej, słynący łaskami oraz niewielka studnia w kapliczce, do której ciągle chce się powracać. 

Konkrety historyczne i geograficzne mówią o tym, że Żurawin (dawniej: Żurawino) leży 4 km od Mochowa w bezpośrednim sąsiedztwie Skrwy. Niegdyś teren ten pokryty był borem. Wieś istniała na pewno w XIV wieku i musiała już posiadać określoną wartość, skoro stała się przedmiotem transakcji handlowej między księciem płockim Wacławem a biskupem Florianem. Na mocy listu księcia z 8 maja 1322 roku Żurawin stał się wsią kościelną. Pierwszy kościółek drewniany w Żurawinie został pobudowany w 1563 roku za panowania Zygmunta Augusta. Kościół ten nie przetrwał próby czasu. Na tym samym miejscu w 1772 roku Bartłomiej Humięcki, właściciel Żurawina, wybudował nowy kościół. Ta budowla także nie dotrwała do naszych czasów. W roku 1902 dzięki zabiegom księdza Stanisława Suchcieckiego, mochowskiego proboszcza, wzniesiono z cegły kościół w stylu romańskim z frontową wieżą zakończoną szerokim krzyżem. Ten właśnie kościół możemy dzisiaj oglądać. W czasie okupacji Niemcy wycięli stare drzewa okalające kościół, pozostawiając jedynie rozłożysty kasztan i dąb rosnące obok kapliczki. 

Kościół stoi na skraju pradoliny Skrwy 200 m od miejsca objawienia się NM Panny. Jego powstanie łączone jest z osobą pustelnika, któremu ukazała się Najświętsza Panna na drzewie osikowym. Szczątek tego drzewa jest przechowywany do dziś w szklanej gablocie w kościele w Żurawinie. Natomiast z korzenia drzewa wytrysnęło źródło mające moc cudowną. Źródło bije do dziś i mieści się wewnątrz murowanej okrągłej kapliczki. W kapliczce mieści się ołtarzyk wraz z cudownym obrazem NM Panny.

Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi właśnie z 1563 roku, jest malowany na płótnie, nieduży, w ramach dębowych pozłacanych. Obraz ukazuje Matkę Bożą w płaszczu, z koroną na głowie, z dużymi kolczykami w uszach i z księżycem w nowiu pod stopami. Koronę Matki Bożej okala 12 gwiazd. Postać ma piękną twarz, oczy czarne, patrzące prosto. Ręce rozłożone jak do modlitwy.

Historia objawienia, na ile to możliwe, została zbadana i opisana. Woda ze źródła w Żurawinie nie psuje się nawet po kilku latach stania w zamknięte butelce. Ma z całą pewnością własności lecznicze szczególnie, jeżeli idzie o choroby oczu. Wielu osób doznało uzdrowień po spożyciu wody ze źródła. Świadectwem cudownych uzdrowień są liczne wota dziękczynne zostawiane przez wiernych w kościele. Żurawin to miejsce pielgrzymek w dzień Zielonych Świątek oraz na niedzielę po Przemienieniu Pańskim. Cała kapliczka wraz z ołtarzem została po raz kolejny odrestaurowana w 1998 roku przez księdza Janusza Nalewajka. Poprzednio restaurowano ją w 1863 oraz w 1975 roku - czytamy w "Sierpeckich Rozmaitościach" z roku 2002.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za takie miejsca, za ludzi, razem z którymi możemy je odwiedzać. Mieliśmy okazję do zadumy i modlitwy, w której przewodniczył nam Asystent Kościelny KIK Ks. dr Włodzimierz Piętka, w procesji do kapliczki odśpiewaliśmy Litanię Loretańską, zaczerpnęliśmy wody z cudownej studni i wróciliśmy po kilku godzinach do Płocka tacy zupełnie inni - odmienieni, lepsi, szczęśliwsi, niosąc w sercach obraz cudownej Matki Boskiej Żurawińskiej i większą wiarę w dobro i miłość.

 


  

  

  

  

Dodane przez Waleria dnia maj 27 2014 09:57:21
264 Czytań Drukuj
Strona 4 z 13 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
IMIENINY OBCHODZĄ
KALENDARZ
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
185831 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Holocaust by Wlodi

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie