KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W PŁOCKU
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Galeria ˇ Linki ˇ Kategorie Newsów ˇ Forum ˇ AKTUALNOŚCI ˇ ARCHIWUM ˇ Sobota, Sierpień 23, 2014
AKTUALNOŚCI
kronika wydarzeń
CYTAT
Ostatnie Artykuły
RÓŻA BEZ KOLCÓW
PROGRAM na MAJ 2014 r.
Protokoły z posiedze...
PROGRAM na KWIECIEŃ ...
WIECZÓR KRÓLEWSKI 2013
ARCHIWUM
Archiwum
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Linki
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM

Witamy
Witamy na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w życiu naszego Klubu!
OPERA MADAME BUTTERFLY - 16 marca


Dodane przez Waleria dnia listopad 01 2013 23:58:10
83 Czytań Drukuj
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH i nie tylko


Kanadyjski dziennikarz Carl Honoré napisał książkę o współczesnych absurdach, takich jak "szybkie pogrzeby", podczas których nie trzeba wysiadać z auta. Radość życia, które jest darem Boga, jest osiągalna. Ścigając się z czasem, nastawiamy się wyłącznie na przyszłość, a to nie ma sensu, gdyż nie można dogonić przyszłości. Ciągłe myślenie o tym, co jeszcze musimy zrobić, odsuwa na bok to, co jest tu i teraz. Umieć być TU i TERAZ to wielka sztuka. Patrzeć i widzieć. Czuć i odczuwać. Słuchać i słyszeć, by rozmówca wiedział, że jest słuchany. W naszym pędzie "byle do przodu" nauczyliśmy się odsuwać od siebie to, co jest dla nas trudne, co sprawia ból lub wydaje się mniej ważne niż obowiązki. Ale nawet żałobę trzeba przeżyć do samej głębi, by zostawić ją za sobą. A jeśli pewnego dnia nie zrobimy tego czy owego, świat się nie zawali. Doceniajmy i celebrujmy każdy dzień. A śpieszyć się musimy wyłącznie z kochaniem ludzi, jak radził nam w swoim najbardziej znanym wierszu ks. Jan Twardowski...

Dodane przez Waleria dnia listopad 01 2013 22:43:08
80 Czytań Drukuj
ZBIÓRKA NA DZIECI ZE LWOWA

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY OFIARODAWCOM 
ZA PRZYBORY 
SZKOLNE, ZABAWKI, UBRANKA, SŁODYCZE, PIENIĄDZE zebrane 29 października dla DZIECI Z SIEROCIŃCA WE LWOWIE. 
W czwartek, 30 października, grupa uczniów oraz nauczycieli z Jagiellonki wyjechała do Lwowa, by zapalić 40000 zniczy na grobach polskich bohaterów, a także przekazać paczki z darami dla dzieci.
Dodane przez Waleria dnia październik 28 2013 22:26:58
93 Czytań Drukuj
PROGRAM na LISTOPAD 2013 r.

Dodane przez Waleria dnia październik 28 2013 21:46:53
102 Czytań Drukuj
PROGRAM na PAŹDZIERNIK 2013

Dodane przez Waleria dnia wrzesień 28 2013 20:33:27
118 Czytań Drukuj
PŁOCKIE DNI ŻYDOWSKIE

Na początku września odbędą się pierwsze „Płockie dni żydowskie”. W programie znajdą się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które pozwolą poznać kulturę żydowską. Przedsięwzięcie organizowane przez Muzeum Żydów Mazowieckich ma stać się w naszym mieście tradycją.


Całość rozpocznie się w muzeum przy ul. Kwiatka 7. Tam, w środę, 4 września o godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa i rysunku „Mój Korczak”. Zaprezentowanych zostanie blisko dwadzieścia prac Itzchaka Belfra, 90-latka, który obecnie mieszka w Izraelu, wychowanka Janusza Korczaka. Prace poświęcone są m.in. Staremu Doktorowi – jednemu z największych pedagogów i twórców praw dziecka – i prowadzonemu przez niego słynnemu Domowi Sierot.

Dzieła pochodzą ze zbiorów znanej płocczanki Romany Ludwickiej-Mierzejewskiej, laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka. Itzchak Belfer podarował jej swoje prace z intencją powołania Centrum Korczakowskiego. – Na wystawie, którą zobaczymy, znajdziemy beztroskie sceny z życia na Krochmalnej, obrazki z kolonii letnich, jak i przejmujące sceny z przeprowadzki do getta i ostatniej podróży na Umschlagplatz, a stamtąd bydlęcymi wagonami do Treblinki. Artysta posłużył się w nich relacjami świadków, wyobraźnią i sercem – komentuje Romana Ludwicka-Mierzejewska.


Dzień później, w czwartek 5 września, „Płockie dni żydowskie” przeniosą się na Stary Rynek. Najpierw w restauracji Estera o godz. 17 rozpocznie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego, przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim, a także dokonania Icchaka Kacenelsona, piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz. 

Przed ratuszem o godz. 18 odbędzie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem. Usłyszeć będzie można na żywo to, co zawiera płyta o tej samej nazwie wydana w 2012 roku – jest ona hołdem dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach…” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, całość tworzy wciągający klimat. W trakcie koncertu serwowana będzie kawa po żydowsku. 

W tym samym miejscu odbywać się będzie promocja książki autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie archiwalnych materiałów prasowych z kraju i zagranicy oraz relacji ustnych. Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Promocja książki zaplanowana jest również na piątek, 6 września  o godz. 19 przed ratuszem.


Muzeum Żydów Mazowieckich na zakończenie „Płockich dni żydowskich” 6 września o godz. 18 zaprasza do siebie na projekcję 40-minutowego amerykańsko-izraelskiego filmu dokumentalnego„Terytoria”. Daje on wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni pałają się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w ZSRR. Film – zajmujący się problemami tożsamości, religii i konfliktu – był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy”.

Na Starym Rynku o godz. 19 zaplanowano gotowanie i degustację czulentu, w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera. W tym czasie na żywo będzie grał płocki zespół Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej – np. „Lead Sheet”, „The Blessing Nigun” i „Ki Mitziyon”. Tourklezz to trio tworzone przez kontrabasistę Tomasza Krawczyka, klarnecistę Piotra Buchalskiego i akordeonistę Marcina Kalinowskiego. Zespół brał udział m.in. w stołecznym festiwalu Otwarta Twarda w 2010 roku oraz w Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu, który odbywał się rok później. To podczas niego płocczanie grali przy odsłonięciu tablicy poświęconej Zwi Hirschowi Kalischerowi (toruńskiemu rabinowi, jednemu z pionierów syjonizmu) i w ramach spektaklu „światło i dźwięk” przy fontannie Cosmopolis.


Płockie dni żydowskie, 4-6 września 2013. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodane przez Waleria dnia wrzesień 03 2013 08:35:56
118 Czytań Drukuj
PROGRAM na WRZESIEŃ 2013 r.


Dodane przez Waleria dnia wrzesień 01 2013 02:14:21
120 Czytań Drukuj
ZAPROSZENIE DO TEATRU ŻYDOWSKIEGO

 

Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku 

serdecznie zaprasza na wyjazd do Teatru Żydowskiego 

w dniu 6 października 2013 r.

na wspaniały spekstakl muzyczny ACH! ODESSA-MAMA...

Program wyjazdu obejmuje zwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Synagogi Nożyków.

Koszt - 120 zł. 

Zapisy pod telefonem: 507 698 665.

 

Dodane przez Waleria dnia sierpień 29 2013 20:39:33
130 Czytań Drukuj
PROMOCJA KSIĄŻKI - TNP

 

Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski

zaprasza na odczyt i promocję książki
Anny Marii Stogowskiej


W SŁUŻBIE LUDZI I OJCZYZNY

ALEKSANDER MACIESZA

(1875-1945)


w dniu 5 września 2013 r. (czwartek), godz. 17.00
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock, pl. Narutowicza 8

WSTĘP WOLNY

 


Książka A.M. Stogowskiej to pierwsza tak obszerna biografia zasłużonego dla miasta płocczanina dr. Aleksandra Macieszy, napisana z wykorzystaniem wielu źródeł, w tym szczególnie cennego, jakim był dziennik jego żony Marii. Opracowanie ukazuje działalność A. Macieszy w zakresie pracy zawodowej, społecznej, naukowej oraz zainteresowań i pasji. Składa się z rozdziałów opisujących: dzieciństwo i młodość, a następnie postać dr. Macieszy jako lekarza, antropologa, włodarza miasta, działacza oświatowego, społecznika, prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, redaktora czasopism, publicystę, regionalistę, krajoznawcę, twórcę i historyka fotografii oraz miłośnika książek. Praca została wzbogacona o rozdziały dotyczące najbliższych A. Macieszy, które opisują żonę Marię Macieszynę – nauczycielkę i publicystkę oraz brata Adolfa Macieszę – lekarza, naukowca i obrońcę ojczyzny.

Prof. nadzw. dr hab. Anna Maria Stogowska – historyk, archiwista, bibliotekarz, muzealnik. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja
Kopernika w Toruniu i studium podyplomowe z muzealnictwa. Była dyrektorem Archiwum Państwowego w Płocku, Biblioteki
im. Zielińskich TNP oraz pracownikiem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Autorka 15 książek i 110 artykułów z dziedziny historii i kultury Płocka. Pełniła funkcję redaktor naczelnej „Płockiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego”, była członkiem redakcji „Notatek Płockich”. Wydawca źródeł oraz pamiętników Marii Macieszyny i Jadwigi Stypułkowskiej. Popularyzatorka wiedzy o historii Płocka w wygłaszanych odczytach i przygotowywanych wysawach. Organizatorka sesji naukowych.

 

Dodane przez Waleria dnia sierpień 29 2013 10:32:26
121 Czytań Drukuj
WYJAZD DO OPERY NARODOWEJ
Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku
serdecznie zaprasza do udziału w wyjeździe 
do Teatru Wielkiego 
w dniu 27 października 2013 r. /niedziela/
na operę DON CARLO

Koszt wyjazdu wraz z biletami - 100 zł.
Uprzejmie prosimy o pilne zapisy do dnia 21 sierpnia pod tel.: 507 698 665.
Dodane przez Waleria dnia sierpień 10 2013 14:49:45
135 Czytań Drukuj
ZAPROSZENIE na PIELGRZYMKĘ - BYDGOSZCZ

Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku
serdecznie zaprasza wszystkich chętnych Państwa

na PELGRZYMKO-WYCIECZKĘ DO BYDGOSZCZY! 

w dniu 14 września (sobota), święto Podwyższenia Krzyża.
W programie wyjazdu - Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci (Bydgoszcz - Fordon),
udział we Mszy św. w godzinach popołudniowych, 
a także zwiedzanie Torunia
Koszt wyjazdu /z obiadem/ - 100 zł

Uprzejmie prosimy chętnych o pilny kontakt pod tel.: 507 689 665   


 

ZAPROSZENIE - III BYDGOSKA DROGA KRZYŻOWA

W imieniu Kustosza Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników, „Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX Wieku” ks. prał. Jana Andrzejczaka, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej o. Mieczysława Sołowieja SJ oraz Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej, zapraszam najserdeczniej do wzięcia udziału w III Bydgoskiej Drodze Krzyżowej stowarzyszeń, organizacji i wspólnot katolickich. 

Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy Teresa Bermańska 

Bydgoszcz, dnia 4 sierpnia 2013 roku 


Ramowa organizacja modlitwy:

Drogę Krzyżową prowadzą ks. prałat Jan Andrzejczak oraz o. Mieczysław Sołowiej SJ.

Godz. 16.30 – kościół pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników:

powitanie uczestników przez ks. prałata Jana Andrzejczaka kustosza

Sanktuarium Królowej Męczenników, Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX

Godz. 16.45 – Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci.

Godz. 18.30 – uroczysta Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Tyrawy.


 

Dodane przez Waleria dnia lipiec 31 2013 22:37:27
149 Czytań Drukuj
Strona 4 z 10 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
IMIENINY OBCHODZĄ
KALENDARZ
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
119804 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Holocaust by Wlodi

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie