KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W PŁOCKU
Strona Główna Artykuły Galeria Linki Kategorie Newsów Forum AKTUALNOŚCI ARCHIWUM Listopad 01 2014 09:41:39
AKTUALNOŚCI
kronika wydarzeń
CYTAT
Ostatnie Artykuły
DNI KULTURY CHRZEŚCI...
RÓŻA BEZ KOLCÓW
PROGRAM na MAJ 2014 r.
Protokoły z posiedze...
PROGRAM na KWIECIEŃ ...
ARCHIWUM
Archiwum
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Linki
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM

Witamy
Witamy na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w życiu naszego Klubu!
UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA


ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY W DIECEZJI


Relacja Ks. dr. Włodzimierza Piętki, Asystenta Kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku,

Dyrektora Płockiego wydziału "Gościa Niedzielnego" z uroczystości na zakońćzenie Roku Wiary

w diecezji Płockiej, które się odbyły w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie:

http://plock.gosc.pl/doc/1790788.U-sw-Antoniego-po-duchowe-owoce

PROGRAM na GRUDZIEŃ 2013 r.

ZADUSZKI 16 listopada 2013 r.

"OSTATNI POLSKI INTELIGENT"

3 listopada 2013 r., w bazylice katedralnej w Płocku, o godz. 16.00 została odprawiona Msza św. za śp. Tadeusza Mazowieckiego,
pierwszego premiera III Rzeczpospolitej, płocczanina, absolwenta Małachowianki, Honorowego Obywatela Miasta Płocka, której przewodniczył ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej, modląc się również za zmarłych pacjentów domowego oraz stacjonarnego hospicjum Caritas Diecezji Płockiej. 

W roku 1956 r. Pan Tadeusz Mazowiecki tworzył struktury dzisiejszego Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, wówczas Ogólnopolskiego Klubu Postępowej Inteligencji Katolickiej. Dwa lata później został redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź", który nawiązywał do postawy papieża Jana XXIII oraz idei Soboru Watykańskiego II, kierując się duchem personalizmu, uznając osobę ludzką za wartość nadrzędną w porządku doczesnym. Na identycznych zasadach opierałą się działalność warszawskiego Klubu Intgeligencji Katolickiej. Na stronie internetowej warszawskiego KIK-u widnieje: 

"Po 86 latach ziemskiej wędrówki, 28 października 2013 r., Pan powołał do siebie ś.p.Tadeusza Mazowieckiego. Żegnamy naszego Mistrza z ogromnym smutkiem, wzruszeniem, ale i wdzięcznością za bezcenny dar Jego życia."

oraz: 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ś.p. Tadeusza Mazowieckiego, współzałożyciela warszawskiego KIK-u, członka honorowego naszego Klubu, członka Kapituły nagrody „Pontifici” – Budowniczemu Mostów, naszego duchowego i intelektualnego ojca, premiera pierwszego rządu po przemianach 1989 roku. W czasie nadchodzących świąt Wszystkich Świętach i w Dzień Zaduszny będziemy ze smutkiem żegnać się ze zmarłym i wracać w myśli z wdzięcznością do tych lat, gdy Tadeusz Mazowiecki kształtował życie KIK-u i naszej Ojczyzny. Będziemy z ufnością modlić się o życie wieczne dla Niego licząc, że również z nieba będzie otaczał nas pomocą.

Joanna Święcicka

W wywiadzie dla PAP Prezes Klubu Joanna Święcicka powiedziała:

"Klub zawdzięcza Tadeuszowi Mazowieckiemu niemalże wszystko, to dla nas bardzo ważna postać. Jego myśl, jego postawa były wzorem. Prezentował połączenie myśli inteligenckiej, człowieka zaangażowanego na rzecz dobra wspólnego, z głęboką wiarą i postawą chrześcijańską. Chodziło o zachowanie wartości bliskich demokracji i chrześcijaństwu w ustroju, który je zwalczał. Bliskie było mu także nauczanie Soboru Watykańskiego II"

W Warszawie uroczysta Msza św. żałobna została odprawiona w stołecznej katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, w koncelebrze wzięli udział Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Prymas Czech kard. Dominik Duka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas-senior abp Henryk Muszyński, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek, bp Wojciech Polak, bp Tadeusz Pieronek, przedstawiciele zakonów i duchowieństwa z całej Polski, liczni polscy biskupi. Homilię wygłosił dominikanin o. Aleksander Hauke-Ligowski, który w latach 70. uczestniczył w spotkaniach warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Następnie ciało Premiera spoczęło w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Procesji pogrzebowej na cmentarzu towarzyszył śpiew Litanii do Wszystkich Świętych w wykonaniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Pożegnały go strzały salwy honorowej, zabrzmiały Hymn Narodowy i "Oda do radości". 

W naszej, Płockiej katedrze liturgii towarzyszył śpiew chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, w tym Requiem (Lacrimosa) Wolfganga Amadeusza Mozarta.  

Łączymy się w serdecznym żalu oraz modlitwie z członkami Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Bliskimi śp. Pana Premiera. Niezależnie od preferencji politycznych, przekonań i ocen, gdyż naszą ostateczną i prawdziwą ojczyzną jest Królestwo Niebieskie, którego przedsmak możemy poczuć już tu, na ziemi, żyjąc i dzieląc się miłością, współodczuwaniem, szacunkiem i bliskością z innymi. 

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie ...

OPERA MADAME BUTTERFLY - 16 marca


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH i nie tylko


Kanadyjski dziennikarz Carl Honoré napisał książkę o współczesnych absurdach, takich jak "szybkie pogrzeby", podczas których nie trzeba wysiadać z auta. Radość życia, które jest darem Boga, jest osiągalna. Ścigając się z czasem, nastawiamy się wyłącznie na przyszłość, a to nie ma sensu, gdyż nie można dogonić przyszłości. Ciągłe myślenie o tym, co jeszcze musimy zrobić, odsuwa na bok to, co jest tu i teraz. Umieć być TU i TERAZ to wielka sztuka. Patrzeć i widzieć. Czuć i odczuwać. Słuchać i słyszeć, by rozmówca wiedział, że jest słuchany. W naszym pędzie "byle do przodu" nauczyliśmy się odsuwać od siebie to, co jest dla nas trudne, co sprawia ból lub wydaje się mniej ważne niż obowiązki. Ale nawet żałobę trzeba przeżyć do samej głębi, by zostawić ją za sobą. A jeśli pewnego dnia nie zrobimy tego czy owego, świat się nie zawali. Doceniajmy i celebrujmy każdy dzień. A śpieszyć się musimy wyłącznie z kochaniem ludzi, jak radził nam w swoim najbardziej znanym wierszu ks. Jan Twardowski...

ZBIÓRKA NA DZIECI ZE LWOWA

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY OFIARODAWCOM 
ZA PRZYBORY 
SZKOLNE, ZABAWKI, UBRANKA, SŁODYCZE, PIENIĄDZE zebrane 29 października dla DZIECI Z SIEROCIŃCA WE LWOWIE. 
W czwartek, 30 października, grupa uczniów oraz nauczycieli z Jagiellonki wyjechała do Lwowa, by zapalić 40000 zniczy na grobach polskich bohaterów, a także przekazać paczki z darami dla dzieci.
PROGRAM na LISTOPAD 2013 r.

PROGRAM na PAŹDZIERNIK 2013

PŁOCKIE DNI ŻYDOWSKIE

Na początku września odbędą się pierwsze „Płockie dni żydowskie”. W programie znajdą się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które pozwolą poznać kulturę żydowską. Przedsięwzięcie organizowane przez Muzeum Żydów Mazowieckich ma stać się w naszym mieście tradycją.


Całość rozpocznie się w muzeum przy ul. Kwiatka 7. Tam, w środę, 4 września o godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa i rysunku „Mój Korczak”. Zaprezentowanych zostanie blisko dwadzieścia prac Itzchaka Belfra, 90-latka, który obecnie mieszka w Izraelu, wychowanka Janusza Korczaka. Prace poświęcone są m.in. Staremu Doktorowi – jednemu z największych pedagogów i twórców praw dziecka – i prowadzonemu przez niego słynnemu Domowi Sierot.

Dzieła pochodzą ze zbiorów znanej płocczanki Romany Ludwickiej-Mierzejewskiej, laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka. Itzchak Belfer podarował jej swoje prace z intencją powołania Centrum Korczakowskiego. – Na wystawie, którą zobaczymy, znajdziemy beztroskie sceny z życia na Krochmalnej, obrazki z kolonii letnich, jak i przejmujące sceny z przeprowadzki do getta i ostatniej podróży na Umschlagplatz, a stamtąd bydlęcymi wagonami do Treblinki. Artysta posłużył się w nich relacjami świadków, wyobraźnią i sercem – komentuje Romana Ludwicka-Mierzejewska.


Dzień później, w czwartek 5 września, „Płockie dni żydowskie” przeniosą się na Stary Rynek. Najpierw w restauracji Estera o godz. 17 rozpocznie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego, przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim, a także dokonania Icchaka Kacenelsona, piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz. 

Przed ratuszem o godz. 18 odbędzie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem. Usłyszeć będzie można na żywo to, co zawiera płyta o tej samej nazwie wydana w 2012 roku – jest ona hołdem dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach…” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, całość tworzy wciągający klimat. W trakcie koncertu serwowana będzie kawa po żydowsku. 

W tym samym miejscu odbywać się będzie promocja książki autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie archiwalnych materiałów prasowych z kraju i zagranicy oraz relacji ustnych. Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Promocja książki zaplanowana jest również na piątek, 6 września  o godz. 19 przed ratuszem.


Muzeum Żydów Mazowieckich na zakończenie „Płockich dni żydowskich” 6 września o godz. 18 zaprasza do siebie na projekcję 40-minutowego amerykańsko-izraelskiego filmu dokumentalnego„Terytoria”. Daje on wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni pałają się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w ZSRR. Film – zajmujący się problemami tożsamości, religii i konfliktu – był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy”.

Na Starym Rynku o godz. 19 zaplanowano gotowanie i degustację czulentu, w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera. W tym czasie na żywo będzie grał płocki zespół Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej – np. „Lead Sheet”, „The Blessing Nigun” i „Ki Mitziyon”. Tourklezz to trio tworzone przez kontrabasistę Tomasza Krawczyka, klarnecistę Piotra Buchalskiego i akordeonistę Marcina Kalinowskiego. Zespół brał udział m.in. w stołecznym festiwalu Otwarta Twarda w 2010 roku oraz w Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu, który odbywał się rok później. To podczas niego płocczanie grali przy odsłonięciu tablicy poświęconej Zwi Hirschowi Kalischerowi (toruńskiemu rabinowi, jednemu z pionierów syjonizmu) i w ramach spektaklu „światło i dźwięk” przy fontannie Cosmopolis.


Płockie dni żydowskie, 4-6 września 2013. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Strona 4 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
IMIENINY OBCHODZĄ
KALENDARZ
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie