KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W PŁOCKU
   Strona GłównaArtykułyGaleriaLinkiKategorie NewsówForumAKTUALNOŚCIARCHIWUM
Czerwiec 24 2021 19:46:42   
AKTUALNOŚCI
kronika wydarzeń
CYTAT
Ostatnie Artykuły
MSZA ŚWIĘTA 25 STYCZ...
DNI KULTURY CHRZEŚCI...
RÓŻA BEZ KOLCÓW
PROGRAM na MAJ 2014 r.
Protokoły z posiedze...
ARCHIWUM
Archiwum
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Linki
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM

 Witamy
Witamy na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w życiu naszego Klubu!
 AKTUALNOŚCI
PIELGRZYMKO-WYCIECZKA "ŚLADAMI CZTERECH WYZNAŃ W dniach 1-3 lipca 2011 roku odbyła się pielgrzymko-wycieczka pod hasłem "ŚLADAMI CZTERECH WYZNAŃ.

Zwiedziliśmy Białystok, Supraśl, Kruszyniany, Bohoniki, Sokółkę, Różanystok, Suchowolę, Tykocin, Krypno.

Relacja z wyjazdu znajduje się w "Artykułach", niedługo można będzie obejrzeć także zdjęcia z wyjazdu w "Galerii".DROGA KRZYŻOWA PROWADZONA PRZEZ CZŁONKÓW KIK-u

19 lutego 2010 r. w kościele Św, Jana Chrzciciela odbyła sie Droga Krzyżowa prowadzona przez Członków Klubu Inteligencji Katolickiej.

Rozważania zostały opracowane przez Panią Józefę NOWAK.

Przystępując do rozważania męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, módlmy się za Kościół Powszechny, a przede wszystkim Kościół w naszej Ojczyżnie, a także za nas tu zgromadzonych i nasze rodziny, a dziś przede wszystkim o trzeżwość narodu.

Stacja I Pan Jezus skazany na śmierć
Ten „który przeszedł dobrze czyniąc” stoi przed sądem jako przestępca. Ludzka wdzięczność zawiodła, była bezsilna a zawiść wytrwała. Obcy człowiek, Piłat , okazał się bardziej sprawiedliwy od swoich. Zapytał rzeczowo: Co złego uczynił? Bóg przegrał w ludzkim sądzie. Stał się ofiarą nadużycia władzy. Wszystko, co z Boga, ma trudne życie, często przegrywa, ale na końcu będzie sąd Boży Sąd sprawiedliwy, Panie naucz mnie Twoich sądów! Daj siłę znosić złe słowa, a swoje ważyć Ucz mnmie czuwać nad sądami serca i języka aby nie zabrakło w nich miłośći i serca dla osób dotkniętych chorobą alkoholową.

Stacja II Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
Po ubiczowaniu okrutna zabawa kosztem Skazańca: cierniowa korona, szkarłatny płaszcz, bicie i opluwanie. Droga krzyżowa Jezusa nadaje sens mojej drodze. Jego krzyż-przyjęty z poddaniem woli Ojca-daje się. Jest znakiem Zbawienia i miłości do końca. Przebacz mi Jezu! Ucz mnie dżwigać mój krzyż cierpienia, niewdzięczności, krzywdy, zapomnienia. Nie pozwól mi abym komukolwiek krzyż wkładał lub dżwigany obciążał. Niech tajemnica Twojego Krzyża będzie światłem na Mojej drodze i prowadzi ku Tobie.

Stacja III Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy
Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi upada pod krzyżem. Niósł rzetelnie z całych sił i już nie mógł iść dalej. Upadł. Upadł ku radości wrogów , ku większemu bólowi przyjaciół. Panie, który kazałeś nam brać swój krzyż każdego dnia i iść za Tobą wąską, stromą drogą zmiłuj się nad moją słabością. Spraw, abym nigdy swego krzyża nie niósł połową duszy, albo z przymusu I bez Ciebie, abym Twojej woli nie odrzucał. Daj ufność Panie, abym umiał powstawać. A nade wszystko proszę bądż z tymi którzy upadli pod ciężarem nałogu.

Stacja IV Jezus spotyka swoją matkę
Syn, osądzony i wzgardzony przez ludzi, Jej wzroku się nie lękał. Ona nie wstydziła się syna. Rozważała,” Musi wiele cierpieć… i będzie zabity”. Spojrzeli sobie w oczy idodali sobie sił. Panie, któryw słowie krzyża dałeś mi swoją Matkę, daj mi czuć Jej serce i mądrość cierpienia i zbawienia w krzyżu. „ I Ty któraś współcierpiała Matko Bolesna przyczyń się za nami”, a przede wszystkim za matkami, których dzieci nadużywają alkoholu.

Stacja V Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi
Żołnierze dobrze wiedzieli, że skazaniec słabnie, przymusili więc Szymona żeby mu pomógł . Nie chciał, bronił się, ociągał ale w pewnym momencie zaczął błogosławić przymus. Przeżył tajemicę krzyża, radość zjednoczenia z Chrystusem. Poczuł w sobie „nowe serce i nowego ducha” {Ez 11, 19}. Panie, a moja niechęć do krzyża? Lęk przed cierpieniem, wymaganiami? Panie, przymuś, abym nigdy nie odepchnął krzyża zbawienia! Pozwól mi pomagać Tobie i sobie. Pomagać Tobie w bliżnićh, a nikomu nie dokładać ciężaru.

Stacja VI Weronika ociera twarz Jezusa
Oto inna pomoc wyświadczona Jezusowi. Spontaniczny gest, odruch serca. Daleka od lęku i odrazy ociera obolałą twarz Jezusa. Ile ulgi w otarciu zmęczonej twarzy! Jezus spojrzał z miłością. Ona zobaczyła nową twarz: w Skazańcu i na chuście i głęboko w sobie. Poczuła się pełna Boga, dotknięta łaską Zbawiciela pokojem Jego obecności. Ty wiesz Panie jak Cię gorąco pranę i powtarzam za psalmistą: „Szukam, o Panie, twojego oblicza” (Ps 27, 8 ) „Nie ukrywaj przede mną Swojej twarzy” (Ps 143, 7) Mój Zbawicielu, ucz mnie usługiwać Tobie w bliżnich, obym nie odwrócił się od nikogo a szczególnie od osób nadużywających alkoholu.

Stacja VII Jezus upada po raz drugi
Zbawicielu drogi, uwielbiam Cię i błogosławie w tym drugim upadku! Ten upadek mówi o trudzie krzyża, uczy go nieść i patrzeć na obarczonych krzyżem, na ich zmagania i ból upadków. Droga krzyżowa kośztuje wiele, ale krzyż to zbawienie. Droga krzyżowa wiedzie ku śmierci i zmartwychwstaniu-jeśli idę z Chrystusem. Kogo podtrzymałem abym nie upadł? Komu pomogłem aby powstał? Wiem Panie że stoję Twoją mocą i dżwigam się Twoją mocą. Stacja VIII Jezus pociesza płaczącę niewiasty Miały dość odwagi aby okazać solidarność ze Skazanym. Ale ich oczy widziły za mało, ich serca za mało czuły i pojmowowały, więc Dobry Nauczyciel poucza: „Nie płaczcie nade Mną, ale nad sobą i nad synami”. Nad tymi którzy grzeszą. Panie, zachowaj mnie od grzechu. Boski Zbawicielu, dziękuje Ci, że dajesz mi udział w łasce Twojegfo Krzyża, pozwalasz mi nieść z Tobą mój krzyż.

Stacja IX Jezus upada po raz trzeci
Obolałe ramię drętwieje, z palącej rany, krzyż spada. W oczach pociemniało; Jezus po raz trzeci upada. Panie, wiem że nie wszystko w moim życiu musi być sukcem. Nie wszystko musi się udać. Nie wszystkiemu muszę podołać. Nigdy nie muszę być górą aby się zbawić, ale musi być w moim życiui krzyż. Jego pokora i posłuszeństwo. „Jezu uwielbiam Cię jako człowiek upadający”. Daj mi siłę do powstania, daj łaskę żalu i pokuty za grzechy, bądź z tyumi, którzy, upadają ponownie I nie mają siły powstać.

Stacja X Jezus z szat obnażony
Już postawił ostatni krok. Doszedł do swego miejsca i oddaje się katom. Ci zdzierają z Niego szaty: zbrygane krwią, zesztywniałe, przyschnięte do ran. I znowu ból i żywa krew Jezus stoi bez osłony, otwarty na wszelką złość i obelgę. Obnażanie boli. To pierwszy akt egzekucji. Czy nie mam w nim udziału? Dobre imię bliżniego, jego ukryte błędy, tajemice, uczucia… Ja też stanę kiedyś bez ołon; w mojej prawdzie, którą ukrywam, której się boję. Panie, bądź miłościw Panie, oświeć! „Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego” (Ps 51,4 )

Stacja XI Jezus przybity do krzyża
Rzucony na twardą belkę. Za chwilę chropawy gwóżdż dotknie ciała. Spadnie młot. W jego ciężarze jest taki ciężar zła. Więc trzeba spojrzeć w te Oczy i zacząć pokutę. Panie, wiem, że mogę być zbawiony tylko przez Ciebie, Z Tobą i w Tobie. Przepełnij moje serce mądrością krzyża, rozjaśnij tajemnice cierpienia, abym wraz z Tobą szedł w mocy Ducha aż po ostatni krok. „Przywróć mi radość Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ofiarnym”(Ps 51,14)

Stacja XII Jezus umiera na Krzyżu
Wzniesiony ponad ziemię, zawieszony na ranach rąk i nóg powierza ostatnie sprawy. Dokonuje się pojednanie nieba z ziemią. Słowa z krzyża przez wieki spadają do serc jak krople miłości, pokoju i nadziei. „Ojcze przebacz im…” (ŁK 23, 34) „Dziś ze mną będziesz w raju” (Łk 23, 43) „Oto matka twoja” (J 19, 30) „Wykonało się” (J 19, 27) „Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego” (Łk 23, 46 W odkupięczą śmierć Jezusa wprowadza nas sakrament Chrztu świętego. „Jezu wspomnij na mnie!” „Wodo z boku Chrystusowego obmyj mnie” Obmyj tych, którzy nie mają sił zerwać z nałogiem, a przede wszystkim mniej w opiece wszystkich dotkniętych alkoholizmem.

Stacja XIII Jezus zdjęty z krzyża
Po śmierci zdjęto Twoje ciało z krzyża i oddano Matce Bolesnej. Jezusowe ciało, hostia ofiarna za życie świata znowu w ramionach Matki, a Ona je adoruje. Choć odczuwa w sercu przebicie miecza, Zbawiciela, który „przez śmierć swoją zniweczył śmierć naszą” (preferacja wielkanocna). Ta ofiara i dar zobowiązują, trzeba na nią odpowiedzieć lepszym życiem, życiem w przyjażni z Bogiem. Panie proszę Cię o wytrwanie do końca na krzyżu mojego obowiązku i mojego powołania. Spraw, bym wykonał wszystko do końca i doczekał się, że Ty sam przyjdziesz by mnie uwolnić.

Stacja XIV Jezus złożony w grobie
Spoczywałeś w nim tylko trzy dni. Potem było radosne zmartwychwstanie. Wiem jednak, że i ja powstanę z martwych. Z grobu Chrystusa tryska nadzieja dla nas „ iż mamy z martwychpowstać, z Panem Bogiem królować” Módlmy się do Ojca, który jest w niebie i do Matki Najświętszej o moc do lepszego życia o moc zerwania z nałogiem o moc wiary i nadziei dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.

PROSIMY O ODPISYWANIE 1% PODATKU NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ NASZEGO STOWARZYSZENIA. NASZ NUMER KRS 0000312456

SPRAWOZDANIE za lata 2007-2010

Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku w ciągu ostatnich trzech lat realizował różnorodne przedsięwzięcia o charakterze religijnym, edukacyjnym, pielgrzymkowo-turystycznym, charytatywnym.

W 2007 roku wiosną realizowaliśmy VI edycje spotkań: 4 wykłady w Książnicy Płockiej pod nazwą „Płockie Spotkania z Historią Najnowszą. ” prowadzone przez wykładowców z IPN-u. Natomiast jesienią cykl 3-ch wykładów po tytułem „Od Jezusa do Benedykta XVI” prowadzony kolejno przez ks. prof. Henryka Seweryniaka ks. dr Leszka Misiarczyka, oraz ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego. Zorganizowaliśmy 4 pielgrzymko-wycieczki osobne sprawozdanie przedstawi Maria Dobaczewska. Zorganizowaliśmy wyjścia do muzeum w Płocku, dwa do Mazowieckiego i jedno do Diecezjalnego. 10 listopada 2007 roku KiK świętował XX-lecie działalności, na obchody złożyła się uroczysta sesja naukowa, Msza św. pod przewodnictwem JE ks. bp Piotra Libery oraz agapa z udziałem zaproszonych gości. W 2007 roku zorganizowaliśmy dla dzieci ze świetlicy 4 i 13 wyjazd do lasu do Tokar na koniki i inne rozrywki oraz zakupiliśmy tym dzieciom bilety do ogrodu zoologicznego.

W roku 2008 wiosną odbyła się kolejna VII edycja „Płockie Spotkania z Historią Najnowszą ” kontynuowana przez wykładowców z IPN-u. Jesienią 2008 r. dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 2600 zł przeprowadzone było 5 wykładów i spotkań edukacyjnych z udziałem młodzieży, wykłady na różne tematy prowadzili mgr Tomasz Zbrzezny, ks.prof. Janusz Mariański, dr Lech Szyndler ks. Jarosław Kwiatkowski oraz ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Również dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 1600 zł zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę dla dzieci niepełnosprawnych z Mocarzewa do Płocka. Dzieci były w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, teatrze, muzeum i ZOO. W 2008 roku udało się zrealizować 4 pielgrzymko-wycieczki . W 2008 roku zorganizowalśmy na 1 czerwca i Boże Narodzenie zbiórkę darów dla dzieci uchodźców w Smoszewie. Dary dostarczane były przez ks. kan. Waldemara Nowaka.

W 2009 roku dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 3000 zł zrealizowaliśmy cykl 6-ciu wykładów, pierwszy w czerwcu wykład mgr Tomasza Zbrzeznego, a kolejne 5 wykładów jesienią – prowadzili te wykłady ks. prof. Irenusz Mroczkowski, reżyser Rafał Wieczyński, ks. prof. Henryk Seweryniak, ks. dr Sławomir Zalewski, ks. dr Tadeusz Kozłowski. W 2009 roku zorganizowaliśmy 4 pielgrzymko-wycieczki. Dwukrotnie organizowaliśmy zbiórkę darów do Smoszewa dla dzieci uchodźców.

W minionych trzech latach kontynuowane były nasze stałe programy:

1. Niedzielna msza święta o 12-tej w kościele św. Jana Chrzciciela

2. W dniu 16-go każdego miesiąca kontynuowane „Zamyślenie nad Pontyfikatem Jana Pawła II i modlitwa różańcowa

3. Mieliśmy współudział w organizacji i realizacji Tygodni Ekumenicznych i Tygodni Kultury Chrześcijańskiej

4. Organizowaliśmy wyjazdy na tamę do Włocławka w dniu 19- tego października

5. Organizowaliśmy wyjazdy na majowe do leśnej figurki i do kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Pepłowie oraz wyjazdy na nabożeństwa czerwcowe do sióstr Zmartwychwstanek w Mocarzewie

6. Organizowaliśmy skupienia rekolekcyjne dwa razy w roku, Msze św. za zmarłych członków i zmarłych z naszych rodzin w listopadzie

7. Organizowaliśmy spotkania opłatkowe i wieczory królewskie

8. Co roku KIK bierze udział w dorocznej pielgrzymce KIK-ów na Jasną Górę

9. Braliśmy udział w festynach i prezentacjach organizowanych przez Urząd miasta Płock

Każdego miesiąca drukowane były programy oraz różnorodne plakaty, ogłoszenia, modlitwy i teksty na aktualny okres liturgiczny.

Zarejestrowaliśmy KIK w Krajowym Sądzie Rejestrowym w Warszawie oraz przekształciliśmy KIK w Organizacje Pożytku Publicznego.

Uruchomiliśmy stronę internetową KIK-u pod adresem: www.kikplock.dbv.pl i ją stale aktualizujemy.

Za ten okres pracy pragnę serdecznie wszystkim podziękować za wszelką pomoc przy realizacji naszego programu. Bardzo dziękuje naszym Asystentom: ks. dr Włodzimierzowi Piętce za wspaniałe nauki, życzliwość i duże poświęcenie dla KIK-u oraz ks. prof. Janowi Krajczyńskiemu za wszelką pomoc i duże zaangażowanie przy organizacji 20-lecia. Bardzo dziękuje całemu zarządowi za pomoc w zorganizowaniu wielu przedsięwzięć oraz bardzo dziękuje wszystkim Członkom za wszelką pomoc i zaangażowanie w sprawy Klubu.

Dziękujmy Panu Bogu, że szczęśliwie udało nam się przez te 3 lata poprowadzić nasz Klub.

AUTOKAROWE PIELGRZYMKO-WYCIECZKI W TRZYLETNIEJ KADENCJI 2007, 2008, 2009

MAJ 2007
Zwiedziliśmy kościół św. Mikołaja - sanktuarium MB Łaskawej w Pieraniach, największy drewniany kościół w Europie z 18 wieku. Kościół Nawiedzenia NMP - sanktuarium MB Markowickiej – Pani Kujaw, Królowej Miłości i Pokoju, Patronki podrużujących, pod opieką Misjonarzy Oblatów. Zwiedziliśmy także Inowrocław – kościół Imienia Najświętszej Marii Panny ( Bazylika Mniejsza ) z 12 wieku, tężnie solankowe. Kościół św. Trojcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie, boczny ołtarz Świętego Krzyża zawiera 658 relikwi, obok kościoła rotunda św. Prokopa oba te zabytki z drugiej połowy 12 wieku wybudowane przez norbertanki.

CZERWIEC 2007
Wyjazd na pielgrzymkę KIKów do Częstochowy - 5 osób , prywatnym samochodem.

CZERWIEC 2007
Zwiedziliśmy ogród botaniczny PAN w Powsinie oraz w Wilanowie zespół pałacowo-ogrodowy, jeden z najcenniejszych zabytków kultury polska, a wieczorem byliśmy w teatrze Studio na sztuce „ Sługa dwóch panów”.

WRZESIEŃ 2007
Zwiedziliśmy 800-letnią kolegiatę pw. Św. Marcina w Opatowie Sanktuarium Męki Pańskiej i Cudownej Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej-uczestniliśmy w nabożeństwach. W Przemyślu cerkiew Matki Bożej Bolesnej OO. Bazylianów.Archikatedrę św. Jana Chcziciela Wniebowzięcia NMP i inne kościoły , Sanktuarium Pani i Królowej w Sanoku, muzem historyczne sztuki cerkiewnej, sakkralnej i Beksińskiego w Sanoku ,Zespół parkowo-pałacowy rezydencje Lubomirskich i Potockich (muzeum ikon ,synagoge, oranżerie , powozownie) i kościoły w Łańcucie . Sanktuarium, klasztor OO. Bernardynów muzeum przyklasztorne w Leżajsku wraz koncertem organowym. Zobaczyliśmy zamek w Krasiczynie z 17 wieku jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce-perła renesansu i kościół parafialny z 18 wieku.

PAŹDZIERNIK 2007
Zwiedziliśmy zamek w Oporowie póżnogotycka rezydencja Oporowskich ( muzeum ) na wyspie otoczony fosą i kościół św. Marcina zabytki z 15 wieku. Kościół w Głogowcu – miejsce patriotyczne „Solidarności. W Łęczycy kościół św. Andrzeja, zamek oraz ratusz. Swinice Warckie – byliśmy w Sanktuarium Urodzin Chrztu i św. Faustyny, muzeum św. Faustyny oraz nowo wybudowanym klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

KWIECIEŃ 2008
Zwiedziliśmy Łowicz, Msza św w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny i św. Mikołaja (groby 12 Arcybiskupów i Prymasów Polski), muzeum z zakresu historii miasta i regionu, zabytki Starego Miasta. Następnie muzem ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Barokowa kaplica p.w. NMP z 17 wieku w Domaniewicach, muzeum, pałac wraz z ogrodem w Nieborowie.

CZERWIEC 2008
Byliśmy na ogólnopolskiej pielgrzymce KIK-ów w Częstochowie, po Mszy św. oglądaliśmy tajemicze widoki ruin średniowiecznego zamku w jurajskich skałach w Olsztynie k/ Częstochowy, następnie pojechaliśmy do kościoła Nawiedzenia NMP – sanktuarium MB Leśniowskiej- Patronki Rodzin- pod opieką OO. Paulinów, a w powrotnej drodze do kościoła Wniebowzięcia NMP – sanktuarium MB Gidelskiej zwiedziliśmy także klasztor domnikanów.

CZERWIEC 2008
Byliśmy na Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki u księży orionistów w Rokitnie k/Błonia, następnie zwiedziliśmy muzeum zabytkowych pojazdów w Otrębusach , następnie zwiedziliśmy Ogród Botaniczny Uniwerstytetu Warszawskiego w Łazienkach Królewskich. Byliśmy wieczorem w teatrze Polonia na sztuce „ Grube Ryby”.

PAŹDZIERNIK 2008
Zwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych zabytkowych miast w Polsce Chełmno oprócz zabytków - klasztor Sióstr Miłosierdzia wraz kościołem św Jana Chrzciciela z 14 wieku. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z relikwiami św. Walentego. Zwiedziliśmy następnie park i pałac w Ostromecku k/Bydgoszczy wybudowany przez kasztelana plockiego Bogdana Mostowskiego, następnie w Bydgoszczy byliśmy w Bazylice Mniejszej pw. Św. aPaulo i innych kościołach, pjechaliśmy do Sanktuarium w Górce Klasztornej uczestniliśmy tam w nabożeństwach, następnie pojechaliśmy do sanktuarium w Skrzatuszu ( diecezja koszalińsko-kołobrzeska ) znajduje się tam cudowna figura Matki Bożej Bolesnej. Pojechaliśmy w drodze powrotnej do Sanktuarium św. Wojciecha – Bazyliki Prymasowskiej w Gnieznie oraz grobu BŁ. Jolanty w kościele OO. Franciszkanów, a następnie muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieżnie.

KWIECIEŃ 2009
Byliśmy u grobu ks. Jerzego w Warszawie i muzem przy kościele św. Stanisława, następnie w teatrze Żydowskim na sztuce „ Obrachunek z Bogiem”.

MAJ 2009
Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Osieckiej, następnie kościół farny Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 14 wieku oraz Pałac Anny Wazówny i unikalny trojkątny rynek w Brodnicy. Następnie pojechaliśmy do Jabłonowa Pomorskiego grobu Matki Błogosławionej Marii Karłowskiej założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, gdze mieliśmy Msze świętą., Następnie pojechaliśmy do Rywałdu Królewskiego do cudownej figury Madonny Tronującej, zwanej też Cygańską, następnie zwiedziliśmy bardzo stare zabytki w Grudziądzu spichrze, kościół św. Frańciszka Ksawerego oraz póżnobarokowy poklasztorny refektarz ( z wizerunkami świętych) w ratuszu.

CZERWIEC 2009
Byliśmy na pielgrzymce KIK-ów w Częstochowie po Mszy św. i indywidualnych modlitwach n a Jasnej Górze, pojechaliśmy do Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej, pojechaliśmy także do Opactwa Cystersów z 13 wieku w Wąchocku, również miejcse patriotyczne Opozycji PRL-u. Po drodze wstąpiliśmy do Sanktuarium w Starej Błotnicy k/Radomia – Matki Bożej Pocieszenia , parafia Ojców Paulinów.

WRZESIEŃ 2009
Byliśmy w kościele w Ligocie Książęcej, wyposażenie kościoła przewiezione przez rodaków z Ukrainy przy repatriacji, następnie modliliśmy się przy grobie św. Jadwigi Śląskiej w Międzynarodowym Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy bedądący pod opieką salwatorian, poznaliśmy żywot tej Świętej .Następnie zwiedzaliśmy Wrocław: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Bazylika św. Elżbiety Węgerskiej katedrę Polskokatolicką, kościół NMP na Piasku i inne kościoły o znaczeniu historycznym , Muzeum Uniwerstytetu , Panorame Racławicką, Fontanne multimedialną , zabytki Starego Miasta , przejazd statkiem po Odrze, ogladanie panoramy miasta.

LISTOPAD 2009
Byliśmy na Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, a następnie byliśmy w kościele św. Marcina u Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża opiekujących się ociemiałymi dziećmi i młodzieżą, następnie byliśmy na cmentarzu w Laskach. Poznaliśmy historię zakładu, (charyzmat , duchowość}założycielki Róży Czackiej. Pojechaliśmy do Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela do grobów kardynała ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. abpa Szczęsnego Felińskiego. Na koniec do teatru Żydowskiego na sztukę„ Między dniem a nocą. Dybuk”.

GRATULACJE Ks. prof. UKSW dr hab. Janowi Krajczyńskiemu – byłemu Asystentowi KIK z okazji nadania tytułu profesora nadzwyczajnego oraz otrzymania Katedry Prawa o Posłudze Nauczania na Uniwerstytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku składa gratulacje i życzy koleinych sukcesów naukowych i nieustającej łaski Pana Jezusa – łaski niezbędnej do odkrywania i wypełniania woli Boga.

17-23 STYCZNIA TYDZIEŃ EKUMENICZNY W PŁOCKU
KATOLICY, MARIAWICI, PRAWOSŁAWNI I PROTESTAŃCI, DUCHOWNI TYCH KOŚCIOŁÓW - MODLĄ SIĘ WSPÓLNIE O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

Jak co roku Zarząd i Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku aktywnie uczestniczyli w spotkaniach modlitewnych o jedność chrześcijan. Tydzień ekumeniczny został rozpoczęty w Kaplicy WSD modlitwą nieszporów 17.01.2010. Modlitwa nieszporów łączy chrześcijan z naszymi starszymi braćmi w wierze, Żydami o których szczególnie pamiętamy w Dniu Judaizmu- powiedział ks. Wojciech Góralski. Po modlitwie wszyscy zostali zaproszeni na Agapę zorganizowaną przez WSD i KIK. 18 stycznia w kościele św. Jana Chrzciciela Msza św.za zmarłych członków wszystkich Kościołów, KIK miał udział w czytaniu Słowa Bożego. W kolejnych dniach Tygodnia Ekumenicznego uczestniczyliśmy we wszystkich spotkaniach, kończąc Mszą św. w Kateterze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Mszy św. przewodniczył Biskup Ludwik Jabłoński – Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Homilia ; Bp Piotr Libera – Biskup Płocki, ks. Proboszcz Artur Woltman (Parafia Ewangelicka), ks, Eliasz Tarasiewicz ( Parafia Prawosławna).

ŻYCZENIA

W grudniu 2009 otrzymaliśmy życzenia Świąteczno-Noworoczne od KIK-ów we Wrocławiu, Płońsku, Opolu, Gdańsku, Warszawie. Poza klubami, życzenia przysłali nam Prezydent Miasta Płocka, Poseł na sejm Marek Opioła oraz Wojciech Jasiński. Otrzymaliśmy życzenia od Sióstr Zmartwycwstanek z Mocarzewa, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Metanoi, Odnowy w Duchu Świetym, Stowarzyszenia im. Św. Brata Alberta i Księży Asystentów tych Stowarzyszeń. Życzenia przesłali nam Książnica Płocka, Muzeum Mazowieckie, Galeria Płocka, Samorząd Województwa Mazowieckiego - Oddział w Płocku, Fundacja Fundusz Grantowy dla miasta Płocka, Centrum ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy wszystkim za pamięć i wszelką okazaną życzliwość! Życzymy aby wszystkie dni roku 2010 obfitowały w dobro i Boże błogosławieństwo pod opieką Świętej Bożej Rodzicielki.

IMIENINY OBCHODZĄ
KALENDARZ
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Klub Inteligencji Katolickiej w PłockuPowered by PHP-Fusion
CMS Artworks Original Theme by CMS Artworks © 2003-2005
713963 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl